Как се променя зрението с напредване на възрастта
Публикувано от ОПТОбг на март 29, 2010 · Остави коментар
• Кога настъпват промени в зрението?
• Основните заболявания, свързани с възрастта.
• Как стареенето влияе и на останалите структури на очите.
• Какво може да се направи?
Точно както нашите физически сили намаляват с възрастта, очите ни също отслабват с възрастта, особено след 60 години.
Някои свързани с възрастта промени в очите, като пресбиопия, са напълно нормални и не означават някакъв болестен процес. Докато катарактата например може да се счита, че е свързано с възрастта заболяване. То е изключително често срещано сред възрастните хора, но може лесно в днешни дни да бъде коригирано с операция.
Някои хора обаче развиват свързани с възрастта очни заболявания, които имат голям потенциал да влияят върху качеството на живот, докато остаряват. Това са глаукома, макулна дегенерация и диабетна ретинопатия.
Когато за първи път хората се сблъскат с пресбиопията, засягаща близкото виждане на около 40 годишна възраст, повечето от тях я компенсират чрез отдалечаване на материалите за четене на по-далеч т.н. „синдром на дългите ръце”. Но пресбиопията се влошава с възрастта и нуждата от корекция на зрението настъпва в даден момент.
Кога се появяват свързаните с възрастта промени?
Пресбиопия. След като човек премине на етап 40-годишна възраст ще забележи, че е по-трудно да се съсредоточи върху обекти наблизо поради пресбиопия. Това е напълно нормално и се дължи на загубата на способността за фокусиране поради втвърдяване на лещите вътре в окото.
За известно време тази промяна в способността за фокусиране може да бъде компенсирана само с отдалечаването на материалите за четене по-далеч от очите. Но в крайна сметка ще трябват очила за четене, мултифокални лещи или прогресивни очила. Някои коригиращи пресбиопия хирургични намеси също са опция.
С увеличаването на възрастта и особено след 50-те години, пресбиопията става все по-прогресираща. Може да се забележи необходимост от по-честа промяна в предписанието за очила или контактни лещи. Една рецепта вече не е най-доброто решение за всички зрителни нужди. Като пример може да се наложи един чифт очила за нормални ежедневни задачи и друг, който да е за междинни обхвати за по-удобна работа пред компютъра.
Катаракта. Въпреки че катарактата се счита за свързано със застаряването очно заболяване, то е толкова често срещано сред възрастните хора, че може да бъде класифицирано като нормално състояние на очите при стареене. Според клиника Maйo например, около половината от всички 65-годишни американци имат някаква степен на катаракта. Като се навлезе в 70-те години процентът е дори по-висок. Пресметнато е, че до 2020 година повече от 30 милиона американци ще са с катаракта.
За щастие, съвременната операция на катаракта е изключително безопасна и ефективна, така че 100% от зрителните загуби от катаракта обикновено се възстановяват. Ако се забележат зрителни промени, дължащи се на катаракта не трябва да има колебания да се обсъдят симптомите с очен лекар. По-добре е тези симптоми да се отстранят преди катарактата да стигне твърде далеч развитието си. Също така вече съществуват опции за импланти на мултифокална леща или вътреочни лещи, които потенциално може да възстановят всички диапазони на видимост, като по този начин намаляват нуждата от очила за четене.
Независимо от някои промени в зрението свързани с възрастта, които са неизбежни, очите могат успешно доста често да се запазят здрави за цял живот.
Главните очни заболявания, свързани с възрастта
Макулна дегенерация. Макулната дегенерация е водеща причина за слепота сред повечето възрастни. Според Националния очен институт на САЩ (NEI) дегенерация на макулата засяга повече от 1,75 милиона души в Съединените щати. Населението на САЩ остарява бързо и този брой ще нарасне до почти три милиона до 2020 година. Аналогично това се отнася и за целия свят.
Глаукома. Риска от развитие на глаукома се увеличава на всеки десет години след 40 годишна възраст. От около 1% в 40-те до 12% в 80-те години. Броят на хората с глаукома ще се увеличи с 50% до 2020.
Диабетна ретинопатия. Според NEI за около 10,2 милиона американци на възраст над 40 години се знае, че имат диабет. Много експерти смятат, че до 30 на сто от хората, които имат диабет все още не са диагностицирани. Сред диабетиците на възраст над 40 години, NEI изчислява, че 40% имат някаква степен на диабетна ретинопатия, а един от всеки 12 души с диабет в тази възрастова група е по-застрашен от ретинопатия.
Как стареенето влияе на други структури на очите
Докато мислим, че остаряването обикновено е свързано с пресбиопия и катаракта, в същото време по-незабележими промени в нашето зрение и очни структури могат да се появят. Тези промени включват:
Не трябва да има колебание да се свържете с очен лекар, ако се забележи внезапна промяна в зрението.
• Намален размер на зеницата (пупила). С напредване на възрастта мускулите, които контролират пупилния размер и реакция му към светлината губят част от силата. Зеницата става по-малка и по-малко чувствителна към промените в околното осветление.
Поради тези промени хора, които са над 60-те години се нуждаят от три пъти повече светлина за удобно четене от тези на 20 години. Освен това, възрастните хора е по-вероятно да бъдат заслепени от ярка слънчева светлина или отблясъци, когато излизат от слабо осветена сграда като кино или театър. Очила с фотохромични лещи и антирефлексно покритие могат да помогнат за намаляване на този проблем.
• Сухота в очите. С напредване на възрастта нашите тела произвеждат по-малко сълзи, слъзен секрет. Това важи особено за жените след менопауза. Ако започне да се изпитва парене, смъдене или друг очен дискомфорт, свързани със сухота в очите, трябва да се използват изкуствени сълзи или натурални продукти капки за очи, ако е необходимо през целия ден, за да се повиши комфортът, или може да се наложи консултация с очен лекар за други варианти, като рецептурни лекарства за сухота в окото.
• Загуба на периферно зрение. Стареенето също причинява загуба на нормалното периферно зрение. Размерът на зрителната (видимата) област намалява с около един до три градуса на десетилетие през живота. По времето, когато достигнете 70-те и 80-те години може да имате периферна загуба на зрителното поле от 20 до 30 градуса.
Заради загубата на зрително поле се увеличава и рискът от автомобилни произшествия. За да се увеличи обхвата на видимост, е препоръчително да се обърне главата и да се гледа в двете посоки при наближаване на кръстовище например.
• Намалено цветоусещане. Клетките в ретината, които са отговорни за нормалната цветова чувствителност на зрението намаляват своята активност с напредване на възрастта, което води до влошено възприемането на яркостта и контраста на цветовете. По-специално сините цветове се възприемат като по-бледи. Въпреки че няма лечение за тази нормална свързана с възрастта загуба на възприемане на цветовете, трябва да се отчита като факт, особено, ако дадена професия или дейност го изисква.
• Отлепяне на стъкловидното тяло. С напредване на възрастта гелоподобното стъкловидно тяло във вътрешността на окото започва да се втечнява и отдалечава от ретината, което води до петна и проблясъци от светлина. Това състояние, наречено отлепяне на стъкловидното тяло, обикновено е безвредно. Но петната и проблясъците от светлина могат да се окажат сигнал за началото на отлепяне на ретината – един сериозен проблем, който може да доведе до слепота, ако не се лекува навреме. При подобни симптоми трябва де потърси помощта на очен лекар.
С напредване на възрастта естествено се губят част от зрителните способности.
Какво може да се направи за свързаните с възрастта промени
Здравословна диета и избягване на тютюнопушенето са мъдър избор като начин на живот. Това са най-добрите и естествените защити срещу загубата на зрението с напредване на възрастта. Също така, разбира се, трябва да се преглеждат редовно очите.
Винаги трябва да се обсъждат с очен лекар всички възникнали проблеми на очите и зрението. Това безспорно ще помогне в съответните препоръки за очното здраве и функционирането му максимално оптимално.
Зрението и възрастта
Възраст
|
Проблеми с очите
|
Какво да се направи
|
40-те години |
Не може да се избяга от пресбиопията (затруднение с фокусирането на близко).
Повишен риск от сухота в очите и компютърния синдром.
Риск за катаракта, глаукома и макулна дегенерация. |
Рутинни очни прегледи най-малко на всеки две години и проучване на възможностите за корекция на зрението.
Приемане на здравословна храна и омега3 мастни киселини и антиоксиданти. |
50-те години |
Пресбиопията става все по-напреднала.
Риска от сухота в очите се увеличава за жените след менопауза. |
Рутинни очни прегледи. В повечето случаи необходимост от прогресивни очила.
Споделяне с очния лекар за лекарства (някои могат да предизвикат неблагоприятни зрителни ефекти, включително и сухота в очите). |
60-те години |
Рисковете се увеличават общо с възрастта (вижте 50-те години по-горе).
Способността да се вижда ясно в ниско осветена среда намалява. Възрастови промени на очите, свързани със зрителни нарушения, като например петна и проблясъци. |
Освен редовните прегледи на очите, са необходими и годишни прегледи, за да се установят евентуални основни заболявания като диабет, който може да доведе до проблеми с очите.
Използване на ярка светлина при четене. Необходимо е повече време очите да се адаптират към променящата се светлина. |
70 & 80-те години |
Повечето хора в тази възрастова група вече са развили или ще развиват катаракта.
Цветоусещането спада и визуалните граници и полета се стесняват. |
Ако се появяват петна внезапно това може да е отлепване на ретината.
Операцията на катаракта е единствената възможност за коригиране на катарактата.
Консултации с очен лекар за очила или лещи за увеличаване на контраста. Повишено внимание при шофиране. |
|
Публикувано в Заболявания и състояния, ЗДРАВЕ ЗА ОЧИТЕ, Зрението над 40 · Ключови моменти възраст и зрение, глаукома, здраве, зеница, катаракта, очи, очни болести, очни заболявания, промени с възрастта, стареене
Реклама
Избор на очен лекар
Публикувано от ОПТОбг на март 11, 2010 · 2 коментара
Избор на очен лекар е важно решение за здравеопазването изобщо. В крайна сметка вие се доверявате на вашия очен лекар да защитава ценните ви очи и да ви помага да поддържате максимално добро зрение.
Първата стъпка в решението ви е да разберете, че има няколко основни вида очни специалисти: оптометрист и офталмолог. Също така в никакъв случай не трябва да се пренебрегва и така важният трети вид „О“: ОПТИКЪТ. В крайна сметка това е последната най-важна стъпка при изработването на вашите очила. Това е мястото, от което вие можете да получите най-пълна информация за изделията, коригиращи и отнасящи се до зрението-очила, лещи, слънчеви очила.
Какво е оптометрист?
Оптометристът е очен специалист, който е заслужил степента и е бил обучаван по оптометрия. Оптометристът определя рефракцията и зрителните нужди и функции на окото при предписване на очила и контактни лещи, чрез използването на различни оптични средства-оптотипи (таблици), лещи, филтри и др. Някои оптометристи осигуряват грижа и разпознават влошено зрение и болестни отклонения. В определени държави оптометристите също така са лицензирани да предписват лечение на определени проблеми и зрителни отклонения. Това е относително ново разширяване на ролята на оптометриста в много държави, у нас това не се практикува. Оптометристите също могат да участват в пред-и постоперативни грижи, ако имате операция на очите. Обхватът на медицинските грижи, предоставени от отделните оптометристи се ограничава от държавния закон и практика и по преценка на конкретния очен лекар. Оптометристите можете да откриете в оптиките, там те обикновено извършват своята дейност.
Какво е офталмолог?
Офталмолог е лекар който, който е специалист по очни болести и грижа за зрението. Офталмолозите са обучени за извършване на очите прегледи, диагноза и лечение на болести, предписват лекарства и изпълняват операции на очите. Те също така предписват рецепти за очила и контактни лещи.
Какво е оптик?
Оптикът не е очен лекар, но оптиците са основна и важна част от вашия екип за очна грижа. Оптиците използват рецептите, предписани от оптометрист или офталмолог, за да изработят очила, предложат контактни лещи или слънчеви очила и други. Много от оптиците са и оптометристи.
Оптикът трябва да премине форма на обучение, за да бъде лицензиран. В нашата страна това образование все още се извършва в професионални средни гимназии и няма висша степен на обучение (висше образование).
Кой очен специалист трябва да изберете: Оптометрист или Офталмолог?
Ако очите ви са здрави и не се нуждаят от специално медицинско лечение, видът на очния специалист, който избирате за рутинен преглед на очите е въпрос на лично предпочитание.
Офталмологът изпълнява рутинни прегледи на очите и е обучени за откриване и диагностициране на очни заболявания, които изискват медицинско лечение.
Оптометристът също може да диагностицира зрителната ви способност и нуждата от очила.
Ако вече имате медицински проблем като глаукома, макулна дегенерация и катаракта е важно да се търси помощ от очен лекар, който е високо квалифициран в мониторинга и лечението на състоянието ви. В много случаи това може да означава медицински или хирургични намеси на офталмолога в последователност. В такива случаи оптометристът или общопрактикуващ офталмолог могат да ви насочат към офталмолог, който е специалист по лечение на вашето конкретно състояние.
Много оптометристи са способни на медицинско лечение на често срещани проблеми на окото (като сухота в очите и очни инфекции) и на някои хронични заболявания на очите (като например глаукома), без помощ от офталмолог. Но само офталмолог може да предостави целия обхват на възможностите за лечение, включително и операция на очите за сложни очни заболявания.
Друга възможност за полагане на грижа за здравето на хронични проблеми на окото се нарича съвместен контрол. В съвместния контрол, първоначално грижата поема обикновено оптометристът, който се обръща към специалист (обикновено офталмолог) за окончателна диагноза и план на лечение за очния ви проблем. Офталмологът може да избере да лекува медицинския проблем или да извърши операция на очите или и двете. След като състоянието е контролирано или оперативно лекувано, специалистът ви изпраща обратно към първоначалния ви очен лекар, който продължава да ви наблюдава и да се грижи за вашето състояние или да извършва постоперативни грижи въз основа на препоръките на специалиста.
Съвместния контрол е особено добро решение, ако сте много доволни от качеството на грижата, която получавате от основния ви очен лекар, но имате някакви специфични заболявания на очите, лекувани от опитен специалист.
Офталмолозите са очни лекари, които са лицензирани за извършване на операция на очите.
Фактори при избора на очен лекар
Когато търсите услугите, които предоставя даден очен лекар, попитайте как реагират в ситуации, когато е открит проблем, който изисква лечение извън обхвата на лекаря. Дали има връзка с медицински и хирургически специалисти. Кои са тези специалисти, и къде се намират?
Не на последно място, трябва да имате предвид при избора на очен лекар препоръка от друг лекар, от приятели, семейство или колеги. От уста на уста референциите често са най-добрият начин да се намерят приятелски, компетентни грижи на очен лекар и да се избегнат неприятни изненади, когато отидете да си прегледате очите.
Реклама
Компютърният синдром. Как да се справя?
Публикувано от ОПТОбг на ноември 20, 2009 · 1 коментар
Колкото и невероятно да звучи, ако използвате компютър редовно, вашето зрение почти сигурно страда от Синдрома на работещите с компютър. Трябва ли да се тревожите? Категорично НЕ: този синдром е само един от множеството болести и проблеми на зрението, свързани с употребата на компютър или монитор. Около 70% от работещите с компютър са го развили. Но все пак е необходимо да вземете определени мерки, за да облекчите симптомите, така че състоянието ви да не се влоши.
Симптомите на компютърната болест
Най-често срещаните симптоми на този синдром са: умора и напрежение в очите, сухота на очите, зачервяване, чувствителност към светлина, замъглено зрение, главоболие, болка в раменете, врата или гърба.
От какво се причинява Компютърният синдром?
От реакцията на очите и мозъка към изображенията на монитора. За разлика от печатните материали, при които изображенията са плътни и с добре дефинирани краища, изображенията на монитора не са със същия контраст и наситеност. Думите например, изобразени на монитора са създадени от комбинации на фини точки от светлина (пиксели), които са най-светли в центъра и изсветляват към краищата. Това затруднява очите при фокусиране. Отблясъците от мониторите също са проблем за очите.
Кой се нуждае от очила за компютър?
Повече от 70% от хората, работещи на компютър са засегнати от Компютърния синдром в някаква степен. Ако изпитвате един или повече от описаните симптоми, Вие определено сте от тези 70%.
Даже и да нямате нужда от корекция на зрението, Вие също може да страдате от Компютърен синдром. Вашите очни мускули се напрягат и уморяват все повече при всеки изминал час пред монитора. Това влошава продуктивността, остротата и комфорта на очите. Очилата за компютър могат да намалят умората на очите и да подобрят продуктивността на зрението.
Причини и лечение
Причините за развитието на този синдром могат да бъдат много, ето защо специалистите предлагат цял арсенал от предпазни мерки срещу досадните и болезнени симптоми. Възникването на проблеми с очите (умора и изсушаване на очите, парене и чувствителност към светлина) може да се дължи на: недостатъчно количество сълзи, отделяни за окото, прекалено ярка светлина и отражение в монитора, неправилни настройки на монитора или нужда от очила (за първи път или просто от нови).
Така че, от къде да започнете?
Нека първо обърнем внимание на проблемите, които можем да разрешим на момента без дори да излизаме от стаята си:
Първо, излекувайте проблема, който засяга почти всеки работещ на компютър.
9 стъпки как да намалим преумората на очите
Преумората на очите при работа с компютър е на първо място сред здравословните проблеми и оплаквания във всеки офис. Но съществуват много неща, които служителите и работодателите биха могли да направят, за да намалят симптомите на компютърния синдром. Представяме ви девет лесни за изпълнение съвета:
1. Направете си компютърен тест на очите.
Това е най-важното нещо, което може да направите, за да се предпазите или излекувате от компютърния синдром. Според Националния институт по здраве и безопасност на труда, работещите с компютър трябва да си направят тест на очите преди да започнат работа на компютър както и веднъж на всяка година. За да научите повече се консултирайте с очен лекар, специализиращ в тази област.
2. Използвайте правилно осветление.
Преумората на очите често е причинена от изключително ярка светлина идваща отвън и изключително ярка светлина вътре. Когато използвате компютър, вашето настолно осветление трябва да бъде почти наполовина от обикновено. Премахнете външната светлина, като затворите завесите или щорите. Ограничете вътрешното осветление, като използвате няколко леки крушки или флоресцентни лампи. Ако има възможност, разположете вашия монитор така, че прозорците да са отстрани, а не пред или зад него.
3. Светлината на стените и гладките повърхности както и отражението на компютърния екран също могат да причинят преумора на очите. Можете да инсталирате допълнителен предпазен екран на вашия монитор или, ако е възможно, боядисайте снежнобелите стени по-тъмен цвят с матов завършек. Носете очила с антирефлексно покритие. То ще предпази очите ви от вредната светлина и отразените лъчи.
4. Регулирайте яркостта на компютърния монитор.
Опитайте приблизително да изравните яркостта на заобикалящата ви среда с тази на екрана, като използвате бутоните върху вашия монитор. Например, опитайте да се вгледате в белия фон на тази web-страница: ако ви изглежда като източник на светлина, значи е прекалено ярък; ако ви изглежда мрачен и сив, може би е твърде затъмнен. Също така регулирайте монитора, за да се уверите, че контраста между фона и символите е голям.
5. Мигайте по-често.
Примигването е много важно, когато работите на компютър – то овлажнява очите ви, като предотвратява изсушаването и дразненето. Според проучвания, когато работят на компютър, хората мигат по-рядко – около пет пъти по-малко от нормалното. Сълзите, овлажняващи очите, се изпаряват по-бързо по време на дълги фази без мигане и именно това причинява изсушаване на очите. В някои офис сгради поради тази причина се поддържа висока влажност на въздуха. Ако имате по-сериозни проблеми, попитайте очния си лекар за капки или изкуствени сълзи, които може да използвате през деня. Опитайте и следното упражнение: на всеки 30 минути мигайте 10 пъти, като затваряте очите си, сякаш заспивате, много бавно. Това ще помогне на очите ви да се овлажнят.
6. Упражнявайте и тренирайте очите си.
Гледайте встрани от вашия компютър всеки 30 минути, като за 5-10 секунди фокусирате погледа си върху отдалечен предмет. Друго подобно упражнение е да погледнете един предмет за около 10 – 15 секунди и после в продължение на 15 секунди да измествате погледа си напред и назад от далечен върху близък предмет. Направете това 10 пъти. И двете упражнения ще ви помогнат да се предпазите от преумора на очите и ще тренират вашите очни мускули.
7. Почивайте по-често.
Препоръчително е при възможност работещите на цял работен ден с компютър да си взимат 10 минутна почивка на всеки час, за да ограничат преумората на очите си. Почасовите работници трябва да почиват често след като седнат пред монитора за повече от час. Ако чувствате нужда от по-чести почивки, вие може би страдате от компютърния синдром и трябва да се консултирате със специалист.
8. Настанете се удобно.
Ако сте свикнали да гледате нагоре и надолу по страницата, изобразена на вашия компютър това маже да преумори очите ви. Поставете страниците на цял екран така, че да виждате добре символите. Добре осветете копираните страници. Ако имате нужда от настолна лампа, уверете се, че тя не свети директно във вашите очи или към екрана на компютъра. Настанете се удобно на вашия стол като обърнете специално внимание на правилната височина.
9. Упражнявайте се дори когато стоите.
Всеки работещ в статично положение, особено тези, които използват компютри трябва да се изправят, да се разхождат, да правят упражнения с ръцете, краката, гърба, врата и раменете си възможно най-често.
Нуждата от нови очила за компютър е по-честа, отколкото хората могат да предполагат или по-точно са способни да признаят. Може ли това да сте и Вие? Ако усещате преумора или други раздразнения на очите – може би. Ако имате замъглено зрение – вероятно…
Повечето хора, чието зрение се замъглява, когато са пред компютъра, са на средна възраст или по-стари. Каква е причината? С течение на годините става все по-трудно за вашите очи да виждат неща, които попадат в междинната зрителна зона. Как всъщност очилата за компютър могат да помогнат? Те не само коригират замъгленото зрение, причинено от неспособността да виждате в междинната зона (в която попада и компютърният монитор), но също така облекчават и симптомите на компютърния синдром като преумора на очите и зачервяване.
Вече нося очила. Наистина ли имам нужда и от такива за компютър?
Ако вече имате обикновени очила или очила за четене вие може би сте склонни да пренебрегнете съвета за компютърни очила. За нещастие, вашите обикновени очила не са съвсем подходящи за работа на компютър. Защо? Повечето хора използват очила, които изобщо не коригират междинната зона: очилата за четене коригират близкото зрение, а бифокалните стъкла коригират само близко и далечно. Без подходящи очила работещите на компютър завършват със замъглено зрение, преумора на очите, а често и дори и главоболие. Скоро направени проучвания подкрепят твърдението, че очилата за компютър могат да повишат продуктивността на всеки работник, но дори и малка неточност в рецептата може да я намали.
Дори ако носите очила, които коригират тази зона (например с прогресивни стъкла), вие все още може да имате проблеми при употребата на компютър.
Всичко, което трябва да знаете преди да си купите очила за компютър.
Ако зрението ви в другите две зони освен междинната е наред, вие можете да си купите очила за компютър и без консултация от специалист. Трикът при избора на такива очила е да ги изпробвате, като четете символи, отдалечени на повече от 40 см. от очите ви. С други думи – не си купувайте очила за компютър плюс диоптрите, изписани ви за корекция при четене. Ако все пак си закупите такива очила, запомнете, че трябва да посещавате очния си лекар редовно, за да ви прави компютърен тест, с който да забележи евентуално заболяване още в ранна фаза.
Мултифокалните очила (прогресивни стъкла, трифокали или бифокали) имат варианти и като компютърни очила. Тяхното предимство е, че можете да виждате ясно едновременно във всички зони. Тъй като те са пригодени за вашите очи, единственото място, откъдето можете да си ги купите са повечето оптики в страната, не забравяйте преди това да се консултирате с очния ви лекар или с оптометрист. Важно е да уточните, че имате нужда от очила за компютър, така че вашият доктор или оптик да ви изпише стъкла с достатъчно регулирана междинна зона. Помнете, че обикновените мултифокали имат по-малка междинна зона, което ги прави неподходящи за работа с компютър.
Употребата на такива очила често разрешава проблема с главоболието и с болките в раменете и врата. Защо? Много хора, страдащи от компютърния синдром, изкривяват главата и дори цялото си тяло, заемайки неудобна позиция само за да виждат по-добре. Но често се случва болките да са резултат и от неудобни мебели.